Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Siostra Michaela służyła Bogu i ludziom. Dziś jej pogrzeb

2020-11-21 13:26:08 (ost. akt: 2020-11-21 13:42:25)
Anna Lewicka - siostra Michaela miała 88 lat, dziś odbył się jej pogrzeb

Anna Lewicka - siostra Michaela miała 88 lat, dziś odbył się jej pogrzeb

Autor zdjęcia: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej

Dnia 19 listopada 2020 roku zmarła związana z powiatem nowomiejskim Anna Lewicka - siostra Michaela ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku. Miała 88 lat. Dziś odbył się jej pogrzeb.

Anna Lewicka urodziła się 11 maja 1932 roku w Linowcu (gmina Grodziczno) w rodzinie rolniczej. Chrzest przyjęła w parafii w Grodzicznie. Jej rodzice Władysław i Stanisława mieli czworo dzieci - dwie córki oraz dwóch synów.

Gdy wybuchła II wojna światowa, rodzina zajmowała się gospodarstwem. W 1941 roku 9 – letnia Ania z rodzicami została wywieziona na pół roku do obozu pracy, a następnie do kolejnej pracy na Pomorzu, gdzie jako 10 – letnie dziecko musiała zarabiać na swoje utrzymanie. Po krótkim czasie została wysiedlona z rodzicami do Meklemburgii, również do pracy. Pozostała tam do końca okupacji, do maja 1945 roku. Po wyzwoleniu przez wojska angielskie przebywała tam jeszcze przez miesiąc w strefie angielskiej. Wreszcie w lipcu 1945 roku mogła wrócić do domu rodzinnego.

Podjęła naukę w szkole podstawowej w Linowcu, by potem kontynuować ją w latach 1950-51 w Zakładzie Mariańskim w Chojnicach prowadzonym przez Siostry Franciszkanki. Ukończyła ją z wynikiem bardzo dobrym.

Dnia 1 sierpnia 1951 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku. Pierwsze śluby złożyła 27 lutego 1955 roku. Po trzech latach ślubów czasowych, 27 lutego 1958 roku złożyła śluby wieczyste w Orliku. W bieżącym roku obchodziła jubileusz 65 – lecia życia ślubami zakonnymi. Siostra Michaela była bardzo pracowita, służyła innym. Zajmowała się gospodarstwem rolnym, pracami domowymi, była pielęgniarką w domach pomocy społecznej i posługiwała w zakrystii. W ciągu 69 lat życia zakonnego posługiwała m. in. w Orliku, Czarnem, Zamku Bierzgłowskim, Trzcińcu, Modrzewcu, Poznaniu, Zamartem, Warszawie i Więcborku.

Ostatnie 23 lata życia, już jako emerytka, przeżyła we wspólnocie św. Antoniego w Więcborku. Jak siły pozwoliły, była pomocna i gotowa do pracy. Jak czytamy na stronie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, doświadczała różnych chorób, a w końcówce życia nie oszczędził jej również covid -19. Zmarła rankiem 19 listopada 2020 roku. Pogrzeb odbył się 21 listopada w Kościele Parafialnym w Więcborku, a ciało Anny Lewickiej spoczęło w kwaterze sióstr na więcborskim cmentarzu. red.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cyt #3009977 | 5.173.*.* 21 lis 2020 15:31

    "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. " (Wisława Szymborska) https://www.facebook.com/ siostryzorlika

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages