środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Boleszyn: warto zobaczyć

2010-05-27 12:22:16 (ost. akt: 2010-06-11 09:53:13)

Na weekendowy wypad proponujemy odwiedzenie kościoła parafialnego w Boleszynie, który jest sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Parafia powstała najprawdopodobniej w połowie XIV wieku, a jej patronem był tylko św. Marcin, którego kult trwa do dziś i jest zachowany w urzędowym tytule kościoła.
Pierwotny kościół parafialny w 1647 roku nosił już dwa wezwania — Trójcy Świętej i św. Marcina. Obecny kościół (konsekrowany w 1742 roku), podobnie jak poprzednie świątynie, jest budowlą drewnianą.

Boleszyn słynie jednak z kultu Matki Bożej Bolesnej, której obraz (uchodzący za cudowny) mieści się w ołtarzu głównym. Geneza kultu maryjnego wiąże się z cudownym ocaleniem z epidemii cholery, która wybuchła w parafii ok. 1700 roku. Co roku mieszkańcy Boleszyna, wypełniając śluby przodków, gromadzą się przy Matce Bożej Boleszyńskiej w święto Narodzenia N.M.P. — 8 września. Parafianie sąsiednich Kiełpin, wypełniając podobne ślubowanie, pielgrzymują do Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie w drugą niedzielę października.

Ponadto poszczególne wioski od wieków gromadzą się na wspólnej modlitwie w dniu święta swoich patronów. Są to odpusty zwane brackimi. Mieszkańcy Boleszyna świętują w dniu św. Walentego (14 lutego), Kowaliki w dniu św. Józefa (19 marca), Wielkie Leźno w dniu św. Jana (24 czerwca), Sugajno w dniu św. Jakuba (25 lipca), Zalesie w dniu św. Ignacego (31 lipca), natomiast Słup w dniu św. Rocha (16 sierpnia).

Dojazd; Wieś lezy przy drodze Wielki Głęboczek (od strony Nowego Miasta Lubawskiego)- Ciechanówko (od strony Lidzbarka Welskiego).
Strona parafii: zobacz
Stanisław R. UlatowskiPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages