Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Unikalny okaz. Szakłak z Piekiełka pomnikiem przyrody

2019-02-07 11:02:59 (ost. akt: 2019-02-07 11:16:18)
Szakłak jest znakomitym punktem do pikniku po wyprawie przez Piekiełko

Szakłak jest znakomitym punktem do pikniku po wyprawie przez Piekiełko

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Jednym ze sposobów promocji i rozwoju turystyki jest ustanawianie pomników przyrody. Dzięki ochronie drzew czy głazów, gminy mogą pochwalić się troską o dziedzictwo.

Pomniki przyrody to drzewa, głazy, ale także źródła, jaskinie czy krzewy, które na mocy uchwały gminnej są uznane za wyjątkowo cenne i wzięte pod ochronę przez samorządy. Za ochroną idzie odpowiedzialność, co bywa trudne zwłaszcza w przypadku sędziwych drzew, które wymagają kosztownej pielęgnacji. Dlatego rady gminne często są nieprzychylne wnioskom o utworzenie pomników.
Inaczej było w gminie Grodziczno. Na granicy rezerwatu Piekiełko i skraju dużej śródleśniej łąki, którą miejscowi nazywają Żbiczno lub Pszczółkowa Polana, rośnie samotny krzew. Pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego, na którego terenie znajduje się rezerwat, ustalili, że jest to szakłak pospolity.

— Roślina ma unikalny charakter, ponieważ jest rozrośnięta w formie drzewiastej. Na terenie Polski jako pomniki przyrody zostały uznane tylko dwa okazy szakłaka — informuje Izabela Redman-Zalewska z WPK.

Szakłak to rzadki krzew, który niemal nie występuje w formie drzewiastej. Nieco przypomina kruszynę. Jego cechą charakterystyczną jest pąk szczytowy, który zamienia się w cierń. Kory używano kiedyś do leczenia zaparć.

Z wnioskiem o uchwalenie pomnika wystąpił na sesji gminnej Dariusz Szczawiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark, które jest właścicielem terenu.
— Drzewo, a właściwie duży krzew ma kilka metrów wysokości i właściwie już nie urośnie w górę. Nie będzie więc żadnych obaw o utrzymanie czy bezpieczeństwo. Do tego rośnie przy wejściu do rezerwatu i stanowi dodatkową atrakcję. Bardzo proszę o przychylenie się do wniosku — mówił Szczawiński.

Radni przychylili się do wniosku w gmina Grodziczno posiada kolejny pomnik przyrody po drzewach w dawnych parkach podworskich w Nowym Grodzicznie i Katlewie. Szakłak otrzymał im. Lucyny Koprowskiej, wieloletniej przewodniczącej rady WPK, która badała tamtejszą ekologię wody. Pozostaje teraz oznaczyć miejsce i przygotować tablicę na temat ciekawostki przyrodniczej.

Obecność nadleśniczego była pretekstem do pytań o okolicę Welu.
— Czy istnieje możliwość przygotowania parkingu od strony Trzcina? Nie ma tam możliwości zatrzymania się, trudno nawet zakręcić — mówił Waldemar Bukowski, radny z Trzcina.
— Zarządzamy około 40 parkingami na terenie nadleśnictwa. Myślę, że nie ma problemu i możemy to zrobić. Może uda się jeszcze w tym roku — nadleśniczy ucieszył zgromadzonych odpowiedzią.

Marcin Zalewski

Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 1 lutego 2019 r.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages