Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Nie dla podwyżek. Sprzeciw radnych gminnych

2019-02-04 09:47:26 (ost. akt: 2019-02-04 10:04:34)
Kazimierz Kordecki, przewodniczący Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna"

Kazimierz Kordecki, przewodniczący Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna"

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Wszyscy mieszkańcy powiatu nowomiejskiego zapłacą więcej za odbiór śmieci. Społeczność gminy Grodziczno sprzeciwia się decyzjom “Działdowszczyzny”.

Kilka tygodni temu opisywaliśmy nowe stawki za odbiór śmieci, które wprowadziły związki gmin “Czyste Środowisko” z Ostródy, “Działdowszczyzna”, a także samodzielnie ustalająca swoje stawki gmina Biskupiec. Do Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna" należy gmina Grodziczno, a także miasto Lubawa oraz gminy powiatów działdowskiego i nidzickiego. Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno jako jedyny członek związku był przeciwny. Podwyżka wywołała w gminie duży sprzeciw. Z 10 zł od mieszkańca podniesiono opłatę za śmieci segregowane do 12 zł. Zlikwidowano obniżki dla rodzin wielodzietnych. Opłata za śmieci niesegregowane od lutego wyniesie aż 48 zł od mieszkańca.

Radni z Grodziczna zaprosili na sesję Kazimierza Kordeckiego, przewodniczącego “Działdowszczyzny”, który w obszerny sposób opisał koszty funkcjonowania sortowni odpadów w Zakrzewie pod Działdowem i opłaty obciążające związek. Koszty zagospodarowania odpadów są oszacowane na ten rok na kwotę ponad 7 mln zł. Wraz z transportem i administracją całkowity koszt pracy związku to niemal 15 mln zł. “Działdowszczyzna” zbiera łącznie niemal 24 tys. ton śmieci, z czego połowa to odpady zmieszane.

— Na naszym terenie zameldowanych jest niemal 130 tys. ludzi, a z deklaracji wynika, że 90 tys. Sześćdziesiąt procent chodzi do kościoła i dostaje rozgrzeszenie. To nie jest tak, że wszyscy wyjechali 1 lutego. Duży odsetek wprowadza nas w błąd — komentował deklaracje Kordecki.

— Pan się odnosi do sumienia. U mnie są zameldowane cztery osoby, ale mieszkam sama. Dzieci są w dużych miastach. Takich sytuacji jest więcej — odbiła piłeczkę Elżbieta Zagórska, sołtys Mroczna.

Przewodniczący stwierdził, że będą kontrole realizowane przez Urząd Skarbowy i komorników. Sołtysi i wójt mają być wzywani na świadków.
— Dlaczego jedna z radnych ma płacić i utrzymywać swojego kuzyna? Albo we wsi są trzy chałupy, gdzie mieszkają Ukraińcy. Nikt nie płaci — sypał przykładami przewodniczący.

Wymienił też zadłużenie każdej ze wsi. Łącznie mieszkańcy gminy Grodziczno zalegają z opłatami ponad 111 tys. zł. Poza Rybnem wszystkie gminy w “Działdowszczyźnie” mają większe długi.

Mieszkańcy Grodziczna także mieli swoje argumenty.
— Do trzech domów w Boleszynie śmieciarka nie jeździła od października. Sprawa jest znana od dawna — powiedziała Maria Nadolska, sołtys Boleszyna.

— Już dawno miał być wymóg w przetargu, żeby był lekki pojazd. Wtedy nie byłoby wiecznych problemów z odbiorem. Pan powiedział, że rodziny wielodzietne są wspierane przez 500+ i państwo. To są dwie różne rzeczy — dodał Zdzisław Gurzyński z Lorek.

Ostatecznie rada wystosowała apel do zrzeszonych gmin i władz wojewódzkich, by zróżnicować stawki względem ilości mieszkańców i ponownie przeanalizować opłatę za odpady niesegregowane.

Marcin Zalewski

Artykuł ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 4 lutego 2019 r.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kurzętnik #2676317 | 109.196.*.* 5 lut 2019 17:24

  W Kurzętniku za segregację z 7zł na 11zł od osoby i nikt nie zatroszczył się o mniejszą podwyżkę

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zaraz zaraz #2675404 | 78.10.*.* 4 lut 2019 13:52

  Znowu jakąś chorą prerogatywą obarczamy sołtysów? nie jestem pewien, czy statuty sołectw biorą to pod uwagę. Bo niby czemu sołtys jako fizyczna osoba miałby być świadkiem kto ze mną mieszka? Jeśli ktoś jest zameldowany w gminie a mieszka gdzie indziej to tam płaci podatek śmieciowy wraz z najmem, prosta sprawa- studentów, uczniów mamy sporo, emigrantów zarobkowych też. Radni troszkę powinni się wstydzić: teraz się sprzeciwiają? a gdzie byli wcześniej? byli niezorientowani. Chociaż to wszystko i tak głupie bo 12 zł to nie jest tragedia, a jeśli ktoś chce niesegregować, to sam sobie winien, bo czasy się zmieniły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mir #2675399 | 37.47.*.* 4 lut 2019 13:49

  i tak trzymać , zmowa śmieciarzy z DZIAŁDOWSZCZYZNY TO SKANDAL! ALE ZE STAWKAMI POJECHALI NA CAŁEGO, a segregacja może i kosztuje ,ale rozsądek cenowy musi być!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages