Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Ksiądz Henryk Rychert spoczął na przykościelnym cmentarzu

2018-11-16 20:17:04 (ost. akt: 2018-11-16 20:27:23)
Uroczystościom żałobnym przewodził biskup toruński — Wiesław Śmigiel

Uroczystościom żałobnym przewodził biskup toruński — Wiesław Śmigiel

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W piątkowe popołudnie został pochowany ks. kan. Henryk Rychert, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie. Duchowny zmarł niespodziewanie w świąteczny dzień — 11 listopada.

Proboszcza z Grodziczna żegnało kilkudziesięciu kapłanów, a mszę św. żałobną celebrował biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. W ostatniej drodze kapłana żegnali parafianie, samorządowcy, członkowie stowarzyszeń katolickich oraz organizacji społecznych, a szczególnie strażacy, których był gminnym kapelanem. W pogrzebie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe.

W imieniu Kapituły Kolegiackiej Nowomiejskiej, ks. Henryka pożegnał ks. Zdzisław Szymański, proboszcz z Kurzętnika, natomiast z ramienia Rady Parafialnej wypowiadał się Krzysztof Kamiński z Grodziczna. Głos zabierał również przedstawiciel Hufca ZHP w Lidzbarku Welskim, którego ksiądz był również kapelanem i ojcem duchownym.

Przypomnieć warto, że Henryk Rychert urodził się 14 lipca 1952 roku w Kartuzach. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 lutego 1977 w Pelplinie w obecności biskupa ordynariusza Bernarda Czaplińskiego. Pierwsze probostwo otrzymał 15 grudnia 1987. Przed rozpoczęciem posługi duszpasterskiej w parafii w Grodziczno był przez 23 lata proboszczem w Kiełpinach. Parafię w Grodzicznie objął po zmarłym ks. Henryku Piotrowskim i pracował tam przez 8 lat. Miał godność kanonika Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej. Był m.in. kapelanem gminnym strażaków ochotników.

Zmarł nagle w 41 roku kapłaństwa. Duchowny spoczął na przykościelnym cmentarzu obok poprzedniego proboszcza — ks. Henryka Piotrowskiego. Eksporta do kościoła w Grodzicznie odbyła się dzień wcześniej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Józefa Szamockiego z Torunia.
red
Ks Kan. Henryk Rychert


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bb #2625155 | 79.187.*.* 16 lis 2018 22:14

    Pamiętam jak Ksiądz pięknie śpiewał alfabet kaszubski...wielki żal,że odszedł tak szybko

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages