Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Wykazali się człowieczeństwem

2018-10-15 11:29:19 (ost. akt: 2018-10-15 12:04:56)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Piękna uroczystość miała miejsce w Kuligach. Lokalna społeczność uporządkowała nieczynny cmentarz ewangelicki w tej wsi. Podsumowaniem było ekumeniczne spotkanie.

Kuligi to jedna z kilku wsi w powiecie nowomiejskim, których majątki na przełomie XIX i XX wieku zostały wykupione przez pruską Komisję Kolonizacyjną. Nowy właściciel dzielił grunty i sprzedawał osadnikom narodowości niemieckiej. Co charakterystyczne, w Kuligach zamieszkali Niemcy dwóch wyznań: ewangelickiego oraz baptyści, których zbór ostał się po dziś dzień. Inną pozostałością po wieloetnicznym charakterze wsi jest nieczynny cmentarz ewangelicki położony na skarpie doliny Welu, przy drodze szutrowej do Zajączkowa. Jeszcze niedawno o przeszłości tego miejsca świadczyły tylko potężne lipy wyrastające ponad krzaki.

Porządkowanie cmentarza zainicjowali regionaliści Marek Połomski i Krzysztof Kliniewski, którzy organizowali wcześniej porządki na cmentarzach w Gryźlinach i Chroślu. W akcję zaangażowali się strażacy z OSP Kuligi oraz mieszkańcy, którzy oczyścili teren z zakrzaczeń oraz podnieśli i oczyścili zachowane nagrobki.

Podsumowaniem działań było ekumeniczne spotkanie na terenie cmentarza. Przybyło wielu mieszkańców Kulig oraz delegacji. Modlitwę poprowadzili ks. Marek Lubieniecki, proboszcz parafii w Tylicach oraz pastor Krzysztof Kopacz, proboszcz parafii ewangelicko - metodystycznej w Iławie. Odsłonięto głaz upamiętniający historię tego miejsca.

— Troska o takie miejsca jest wyznacznikiem tego, że wszyscy jesteśmy ludźmi — mówił pastor Kopacz.

— Deklarujemy, że jako społeczność szkoły w Zajączkowie będziemy dbać o to miejsce — mówiła Danuta Sosnowska, nauczycielka z tamtejszej szkoły.

Po uroczystości uczestnicy przenieśli się do świetlicy w Kuligach na poczęstunek przygotowany przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich.

mzalCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages