Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Rocznicę tragicznego września 1939 roku uczczono w Trzcinie i Mrocznie

2018-09-01 17:32:43 (ost. akt: 2018-09-01 17:36:43)
Uroczystość rozpoczęła się przed pomnikiem w Trzcinie

Uroczystość rozpoczęła się przed pomnikiem w Trzcinie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Dzień 1 września miał w Mrocznie wyjątkowo uroczystą oprawę. Rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono pod pomnikiem pomordowanych w Trzcinie, a następnie odprawiona została msza w kościele parafialnym i poświęcono miejsce pamięci na cmentarzu w Mrocznie.

Inicjatywa obchodów wyszła od Koła Gospodyń Wiejskich w Mrocznie. Panie zaprosiły grono gości, a wśród nich Tomasza Szczepańskiego, wójta gminy Grodziczno. W uroczystości wzięła udział spora grupa mieszkańców oraz osoby powiązane rodzinnie z pomordowanymi w czasie wojny mieszkańcami Mroczna i okolic. Nie zabrakło pocztów sztandarowych okolicznych jednostek OSP.

Najpierw odbyło się spotkanie przy pomniku w Trzcinie, gdzie odczytano apel poległych i złożono wiązanki kwiatów. Honorową wartę pełnili harcerze. Potem w kościele parafialnym w Mrocznie odprawiona została msza święta w intencji ofiar wojny.

Przed ołtarzem stanął ks. Sławomir Zedlewski, proboszcz parafii w asyście ks. Kazimierza Kielpina, proboszcza seniora. Po mszy, miejscowa młodzież szkolna, zadedykowała uczestnikom uroczystości montaż słowno muzyczny poświęcony rocznicy tragicznego września 1939 roku.

Kolejnym akcentem obchodów rocznicy w Mrocznie był akt poświęcenia pomnika ofiar terroru hitlerowskiego, na cmentarzu parafialnym. Na płycie pomnika wymieniono 5 nazwisk zamordowanych oraz zaznaczono, że 3 osoby są nieznane z imienia i nazwiska. Na koniec, w strażackiej remizie, odbyło się spotkanie, podczas którego prelekcję na temat historii Mroczna i okolic wygłosił Krzysztof Kliniewski, regionalista z Nowego Miasta. ul

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages