Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Mroczno doczeka się sieci ciepłowniczej?

2018-04-17 10:04:21 (ost. akt: 2018-04-17 10:09:49)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Coraz więcej gorących dyskusji radnych gminy Grodziczno dotyczy Mroczna. W największej wsi gminy ma powstać boisko z zapleczem. Do końca roku ma powstać sieć ciepłownicza. W tym czasie powiat planuje remonty dróg na kolejne lata.

Podczas niedawnej sesji grodziczeńskiej Rady Gminy głos zabrał Andrzej Galiński, prezes firmy Biogal z Boleszyna. Spółka posiada biogazownię i produkuje energię. Produktem ubocznym jest ciepła woda, którą można ogrzewać budynki.

— W Domu Ludowym w Mrocznie ma powstać kotłownia za 98 tys. zł. Czy ktoś zwrócił się do naszej spółki w tej kwestii? W tym roku przygotowujemy sieć ciepłowniczą dla całej wsi. Warto poddać pod rozwagę czy nie zachodzi podwójne finansowanie — pytał Galiński.

Przedsiębiorca dopytywał także o drogę dojazdową do swojej firmy. Jak mówił, wielokrotnie o to apelował.
— Musimy zadać pytanie kim jesteśmy jako gmina? W którym kierunku chcemy się rozwijać. Nie będę płacił (podatków, przyp. red.) na coś, co jest nieefektywne. Nie ma koncepcji rządzenia, tylko działania doraźne i łatanie dziur — mówił mieszkaniec Boleszyna.

Radni ripostowali, że nic nie było uzgodnione.
— Projekt Domu Ludowego był wcześniej niż pomysł na dojście z ciepłem do Mroczna — mówiła radna Maria Bielicka ze Zwiniarza.

Kilka dni później w Mrocznie odbyły się wyjazdowe komisje wspólne radnych. Wstępna decyzja zakłada rezygnację z dofinansowania na termomodernizację Domu Ludowego.
— Skoro sieć powstanie to w perspektywie długoterminowej dla naszych finansów przyłączenie się jest zasadne. Kotłownia stanowiła dużą część tego dofinansowania, więc najprawdopodobniej zwrócimy pieniądze — komentuje Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno.

Spółka Biogal podpisała już umowę dofinansowania na budowę sieci ciepłowniczej w Boleszynie i Mrocznie. Z kwoty 9.304 tys. zł ponad dwie trzecie pokryje dotacja ze środków unijnych.
— Sieć będzie wprowadzana do budynków. Dajemy także wymiennik. Koszt dla mieszkańca to około 3 tys. zł. Powstanie około 200 przyłączy w Mrocznie. Tylko jedna osoba odmówiła. Nitka pobiegnie wzdłuż drogi tzw. Jagielonki, a prace zakończymy w tym roku. Obecnie szukamy wykonawcy — informuje Galiński.

Inny ważny dla Mroczna przetarg dotyczy budowy stadionu w Mrocznie.
— Do końca kwietnia podejmiemy decyzję. Będą podejmowane działania mające na celu realizację inwestycji — mówi Szczepański.
Według naszych informacji po raz kolejny ceny znacząco przekraczają zaplanowane przez gminę środki.

Wójt poinformował również, że udało się sprzedać budynek byłej szkoły w Montowie. Obiekt przy drodze wojewódzkiej 541 za 383 tys. zł kupił Janusz Nowiński, znany lekarz neurolog, który przyjmuje pacjentów w Iławie i Nowym Mieście.


Podczas minionej sesji gościem był Ryszard Kłosowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nowym Mieście i wicestarosta Katarzyna Trzaskalska, którzy omówili politykę drogową starostwa.
— Nasz budżet na utrzymanie dróg wynosi 1.800 tys. zł. Mamy łącznie 232 km dróg, z czego 46 na terenie gminy Grodziczno. To najmniej spośród gmin wiejskich. W tym roku pojawiły się przełomy, m. in. w Mroczenku i Grodzicznie niedaleko Welu. Odtworzenie 50 m takiej drogi to około 45 tys. zł. My staramy się to robić. Zarząd Dróg Wojewódzkich po prostu stawia znak z ograniczeniem tonażu. Trzeba też pamiętać, że przez 10 lat od 1990 do powstania powiatów na naszym terenie zrobiono 2 km dróg. Przez ostatnie 4 lata zrobiliśmy ponad 40 km — mówił Kłosowski.

Radni i sołtysi mieli wiele wniosków i zastrzeżeń. Dariusz Adamski, sołtys Zajączkowa przypomniał zniszczenia drogi w kierunku Rakowic spowodowane ruchem wielkotonażowym podczas przebudowy linii kolejowej Gdańsk – Warszawa.
— Byłem klepany po ramieniu, że droga będzie — irytował się sołtys.
— Zniszczony jest pas po którym jeździły pełne wozidła z kruszywem. Pas, po którym wracały puste wygląda dobrze — dodawał radny Józef Zieliński z tej wsi.
Tomasz Januszewski z Rynku pytał o szosę Mroczno – Rynek i możliwość wykonania chodnika w tej ostatniej wsi.
— W tym roku wylejemy tam emulsję asfaltową — potwierdził remont Kłosowski.

Pytano także o odcinki z Mroczna w stronę Lidzbarka i przez Zwiniarz.
— Nie możemy sobie pozwolić, że nowa Rada Powiatu nie będzie miała przyjętego programu, według którego remontuje się drogi — mówiła Trzaskalska.
Obecny plan kończy się w 2019 roku. Możemy spodziewać się, że jeszcze w tej kadencji zostanie przygotowany projekt na kolejne lata.

— Premier ogłosił, że przeznaczy 500 mln zł na przebudowy dróg lokalnych. Czy powiat ma zamiar sięgnąć po te środki? — dopytywał wójt Szczepański.
— To są pieniądze dla projektów, które wcześniej nie dostały dofinansowania. Nie mamy dokumentacji, więc najprawdopodobniej nie skorzystamy — odparł Kłosowski.

Marcin Zalewski

Artykuł ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 13 kwietnia 2018 r.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages