Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Druhowie z OSP i regionaliści porządkowali stary cmentarz ewangelicki w Kuligach.

2018-02-18 23:49:20 (ost. akt: 2018-02-18 23:56:41)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Grupa druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuligach, kilka godzin minionej soboty, poświęciła porządkowaniu cmentarza ewangelickiego we wsi pod lasem. Wraz ze strazakami pracowali inicjatorzy akcji — Marek Połomski i Krzysztof Kliniewski z Nowego Miasta. Był to pierwszy etap prac.

Wiosną 2017 zrodził się pomysł, aby „ przywrócić do pamięci „ kolejny cmentarz ewangelicki na terenie powiatu nowomiejskiego. Podczas jednej z wycieczek rowerowym odszukałem cmentarz w Kuligach, który był ukryty w gęstych chaszczach. Pomysłem uporządkowania tego terenu podzieliłem się z kolegą Krzysztofem Kliniewskim, znanym regionalistą z Nowego Miasta.
Wspólnie rozpoczęliśmy działania zmierzające do pozyskania niezbędnych pozwoleń, a przede wszystkim uzyskania aprobaty dla działań ze strony społeczności lokalnej – mieszkańców wsi Kuligi
— wspomina Marek Połomski, koordynator akcji.

Władze Gminy Grodziczno, jako właściciel działki na której znajduje się cmentarz, pozytywnie odpowiedziały na propozycję prac porządkowych i udzieliły zgody na wykonanie zaplanowanych prac. Pomysłem udało się zainteresować mieszkańców wsi, i dzięki pozytywnemu nastawieniu druhów z OSP rozpoczęto prace.

W minioną sobotę 25-osobowa reprezentacja wsi stawiła się do pracy społecznej przy porządkowaniu cmentarza. W pierwszym etapie zaplanowano usunięcie wszelkich zakrzaczeń i samosiejek olszynowych, celem odsłonięcia terenu cmentarza.
Prace trwały około 5 godzin i teren cmentarza zmienił się diametralnie, został odsłonięty, ukazały się nagrobki.

Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu mieszkańców pod kierownictwem Wiesława Łakomego, prezesa OSP i Piotra Barczewskiego, naczelnika jednostki, prace przebiegały sprawnie i bezpiecznie. Na wiosnę zaplanowano drugi etap prac porządkowych, do których może uda się włączyć również młodzież szkolną ze Szkoły Podstawowej w Zajączkowi. Następnym etapem będzie przygotowanie pamiątkowej tablicy informacyjnej i uroczyste przekazanie terenu cmentarza pod opiekę lokalnej społeczności wsi Kuligi. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za pozytywne zaangażowanie się w prace nad przywróceniem do pamięci starego cmentarza ewangelickiego w Kuligach — dodał Marek Połomski. red


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Darek #2444074 | 188.146.*.* 19 lut 2018 13:38

    Jak to powiadają w życiu nigdy nie jest na nic za późno.Jak tam trafić?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages