Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Dyscyplina budżetowa i nowe boisko. Planowany budżet gminy Grodziczno

2018-01-17 09:39:48 (ost. akt: 2018-01-17 09:46:30)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Rozpoczynamy prezentację tekstów dotyczących budżetów samorządów powiatu nowomiejskiego na 2018 rok. Jako pierwszej, przyjrzymy się najmniejszej spośród gmin powiatu: gminie Grodziczno.

Rada Gminy Grodziczno uchwaliła budżet na rok 2018. Samorządowcy zaplanowali rekordową kwotę 8.800 tys. złotych na inwestycje w infrastrukturę. Kluczową pozycją jest budowa ogólnodostępnego kompleksu sportowego w Mrocznie. Warta 3.224 zł inwestycja, którą w blisko pięćdziesięciu procentach finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, miała być zrealizowana w roku ubiegłym. Z powodu unieważnionych przetargów przeniesiono ją na 2018 rok.
— Podobnie jak inne samorządy borykamy się z brakiem wykonawców. Ci, którzy przystępują do przetargów, dają bardzo wysokie ceny — mówił na jednej z sesji Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno.

Kolejną dużą inwestycją będzie warta 2.634 tys. przebudowa żwirowej drogi z Montowa do Świniarca. Tym dogodnym skrótem o długości niemal trzech kilometrów jeździ m. in. autobus szkolny. Z tej kwoty 1.291 tys. zł również pochodzi z budżetu państwa. Inne plany to warte łącznie ponad 1.300 tys. zł inwestycje w szkoły w Nowym Grodzicznie i Zajączkowie. Założono także termomodernizację Domu Ludowego w Mrocznie i budowę świetlicy w Rynku. Do tego w budżecie widnieje szereg mniejszych, ale istotnych dla mieszkańców inwestycji takich jak kolejny etap budowy plaży nad Jeziorem Kiełpińskim w Rynku czy zakup wozu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalikach.

— Nasze zadłużenie, dzięki wcześniejszej spłacie kredytów, to jedynie 3,7 mln zł. Inne samorządy mają po kilkadziesiąt milionów. Dlatego postanowiliśmy zaciągnąć zobowiązanie na 2.950 tys. zł. Dzięki niemu sprawnie zakończymy zaplanowane i przygotowane inwestycje — informuje Szczepański.
Z budżetu zniknął wkład w przebudowę drogi wojewódzkiej nr 538 na odcinkach od Grodziczna do ronda w Katlewie oraz w Kuligach. Z powodu konieczności wystąpienia do Ministra Infrastruktury i Budownictwa z wnioskiem o uwzględnienie odstępstwa dotyczącego szerokości pasa jezdni, Zarząd Dróg Wojewódzkich przesunął wykonanie przedsięwzięcia na 2019 r.

Marcin Zalewski


Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z 22 grudnia 2017 r.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2461797 | 37.47.*.* 13 mar 2018 19:34

  lepszy stadion w mrocznie jak hala sportowa w grodzicznie ,bo i po co- trza pchać w tamtą stronę , radni obudzić się , gdzie kanalizacja, gdzie drogi, , będziemy grac ,ale na końcu gminy,fe!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. K. #2420579 | 83.31.*.* 18 sty 2018 11:46

  Proponuję Wójtowi przejechać się drogą z Montowa do Zwiniarza. Gwarantuję niezapomniane emocje. Takie doraźne naprawianie tego g... (nie nazwę tego drogą asfaltową) to psu na budę. Tam jest potrzebny konkretny remont. No, ale może za rok. Albo pięć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages