Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Szkoła naszych babć i dziadków – wystawa stworzona przez uczniów

2017-11-17 23:36:04 (ost. akt: 2017-11-17 23:43:05)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Stare fotografie klasowe, świadectwa szkolne, tornistry, piórniki – to tylko niektóre z wielu rzeczy zebranych przez uczniów Zespołu Szkół w Nowym Grodzicznie. Zgromadzone przedmioty zostaną pokazane na szykowanej przez młodzież wystawie pod tytułem „Szkoła naszych babć i dziadków”.

Ekspozycja jest częścią projektu „Nasze miejsce. Lokalna historia, pamięć i dziedzictwo w edukacji dzieci i młodzieży” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Pracę nad wystawą młodzież rozpoczęła od wyboru tematu.

Mieliśmy tak zwaną burzę mózgów. Uczniowie wymyślali wątki i tematy, które wydają im się ciekawe, dotyczą ich lokalności i chcieliby je zgłębić. W końcu zdecydowaliśmy się na rozwinięcie tematu dawnej szkoły. Uczniowie chcieli dowiedzieć się więcej o tym, jak ich babcie i dziadkowie wspominają swoje dzieciństwo i czasy szkolne. Aby dowiedzieć się tego, przeprowadzili wywiady. Podstawową metodą badawczą etnografii czy etnologii jest rozmowa, czyli właśnie tzw. wywiad. Dałam więc uczniom wskazówki, jak mogą przeprowadzić taką etnograficzną rozmowę, stworzyliśmy listę pytań, zagadnień, które nas ciekawią i każdy z uczniów przeprowadził kilka rozmów. Bardzo miło je wspominają, wiele się też dowiedzieli. Rozmawiali nie tylko ze swoimi babciami i dziadkami, ale też z innymi członkami rodziny, a także z sąsiadami oraz osobami z Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie. Uczniowie wspominają, że było to dla nich ciekawe i wzbogacające doświadczenie — mówi Justyna Orlikowska, etnografka pracująca z młodzieżą.
Oprócz przeprowadzenia wywiadów, uczniowie szukali starych fotografii, dokumentów i przedmiotów, a także odwiedzili Izbę Regionalną przy Szkole Podstawowej w Zajączkowie. Gdy wszystkie materiały były już gotowe, młodzież wzięła udział w zajęciach z projektantką, która opowiedziała o tworzeniu ekspozycji oraz razem z uczniami opracowała koncepcję wystawy. Na wystawie, oprócz plansz z tekstami i zdjęciami, będzie też dużo interaktywnych stanowisk. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 29 listopada o godz. 15 w budynku szkoły w Nowym Grodzicznie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages