Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Niełatwe sąsiedztwo. Wodne perypetie przy szosie Lubawa - Lidzbark

2017-10-05 10:43:36 (ost. akt: 2017-10-05 10:48:18)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Niedawne deszcze spowodowały miejscowe podtopienia. Dzięki czujności miejscowej sołtys, na wierzch wypłynął wodny problem pani Małgorzaty z Montowa.

Podczas sesji Rady Gminy Grodziczno Barbara Szymańska, sołtys Montowa poruszyła kwestię zalewania posesji jednej z mieszkanek wsi.
— Po raz kolejny woda wlała się na podwórze kobiety zamieszkującej dom przy drodze wojewódzkiej w Montowie. Obok jest podmokły nieużytek należący do Agencji Nieruchomości Rolnych (od 1 września Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przyp. red.). Zalega tam woda i czasie opadów są takie sytuacje. Agencja mogłaby oddać działkę gminie, żeby ta ją kosiła i robiła tam porządek — rozpoczęła temat Szymańska.


Kwestia przyzwyczajenia

Spotkaliśmy się z panią Małgorzatą Sławińską, która zamieszkuje dom przy drodze wojewódzkiej nr 541 w Montowie. Podczas wizyty pracownicy gminy usuwali gałęzie utrudniające poruszanie się wąskim chodnikiem.
— Woda stała tu przy płocie, około półtora metra od drzwi do domu. Łąka była zalana drugi raz od lat, ale prawdziwy problem jest z szosą na Lubawę. Jak koszą rowy to zostawiają trawę, która zapycha przepust i woda co rusz wylewa się na moją działkę. Mam ponad osiemdziesiąt lat, całe życie uczyłam w tutejszej szkole. Dobrze, że rodzina pomaga, bo ciągle trzeba porządkować ogród, o problemach z wyjściem z domu nie wspominając — opowiada pani Sławińska.
Jak dodaje, do hałasu pędzących ciężarówek można się przyzwyczaić, ale regularnie zalewane podwórko to przesada. Do tego od wylewów ma zapadać się chodnik oraz skrzyżowanie z drogą gminną na Grodziczno.


Koszenie i czyszczenie
W sprawie utrzymania rowów przy drodze wojewódzkiej skontaktowaliśmy się z Ewą Brodniewicz, kierowniczką działu mostowo – drogowego Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nidzicy, który jest właścicielem niedawno remontowanej drogi nr 541.
— Należy rozróżnić nasze obowiązki. Podczas wykonywania koszenia, trawa jest zostawiana na miejscu. Jej zbieranie przekracza nasze możliwości finanowe. Nikt tego nie robi. Druga rzecz to utrzymanie przepustów. Zgodnie z ustawą, przepust na posesję prywatną musi być utrzymywany przez jej właściciela. W przypadku skrzyżowania z drogą powiatową to my jesteśmy administratorem. Jeśli otrzymamy szczegóły sprawy, to przyjrzymy się kłopotliwemu przepustowi — mówi Brodniewicz.


Teren niezagospodarowany
W sprawie nieużytku graniczącego z posesją seniorki z Montowa informacji udzielił Andrzej Florczuk z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
— Rzeczona działka była przygotowana kilka lat temu na sprzedaż, prawdopodobnie pod poszerzenie skrzyżowania. Nie znalazł się nabywca, ale w naszym systemie pozostaje ona jako teren niezagospodarowany. Być może gmina będzie w przyszłości chciała ją zakupić. Na naszych mapach na tym obszarze znajduje się studzienka melioracyjna. Jeśli wpłynie odpowiednie pismo, wykonamy wizję lokalną i zajmiemy się sprawą — odpowiada Florczuk.
Według sołtys Szymańskiej na powyższej działce miała kiedyś powstać stacja paliw LPG, jednak udaremniły to protesty mieszkańców.
— Jak to możliwe, że od szkoły rów wzdłuż szosy jest pusty, a od pewnego momentu woda się przelewa. Pod drogą wojewódzką jest przepust na druga stronę szosy. Jego należy skontrolować w pierwszej kolejności — mówi sołtys.
W sprawie kłopotów Małgorzaty Szymańskiej i mieszkańców Montowa skontaktowaliśmy się także z Urzędem Gminy w Grodzicznie. Sprawa ma zostać podjęta.

Tekst ukazał się w "Gazecie Nowomiejskiej" w wydaniu z 29 września 2017 r.

Marcin Zalewski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages