Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Sto dwadzieścia pięć lat w służbie mieszkańcom

2017-07-10 09:53:09 (ost. akt: 2017-07-10 12:28:54)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Ochotnicza Straż Pożarna w Kuligach obchodziła 125-lecia działalności. Strażacy-ochotnicy od 1892 roku dbają o bezpieczeństwo mieszkańców wsi.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod remizą w Kuligach. Następnie odznaczono piątkę druhów wyróżniających się aktywną działalnością w strukturach lokalnej OSP. Strażacy-ochotnicy otrzymali w prezencie tablicę pamiątkową, figurkę św. Floriana oraz dwa komplety specjalistycznych rękawic. Następnie rozpoczęła się zabawa w Domu Strażaka w Kuligach.

Rys historyczny OSP Kuligi:
Pierwsze wzmianki o powstaniu folwarcznej straży ogniowej pochodzą z 1892 roku, kiedy to z inicjatywy właściciela dóbr ziemskich utworzono oddział do walki z ogniem. Na przełomie XIX i XX wieku jednostka posiadała małą remize, sikawkę ręczną, beczkowozy konne, kilka łopat i wiader.Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku Kuligi opuścili niemieccy koloniści i osiedlili się polscy gospodarze. Według starych zapisów i przekazów z tamtych czasów w szczególny sposób dla straży zapisali się Paweł Warszawski, Paweł Kraska, Alojzy Barczewski, Teofil Walkowiak, Bernard Karpiński i Stanisław Muzalewski. W roku 1964 jednostka otrzymuje pierwszą motopompę typu 400. W 1989 roku z inicjatywy prezesa OSP Kuligi Mariana Łakomy miejscowo społeczeństwo rozpoczęło budowę domu strażaka, który oddano do użytku w 1991 r. W 1997 r. jednostka otrzymała sztandar, a w 1999 zakupiła samochód marki Żuk. Obecnie auto OSP Kuligi to Volkswagen Transporter, a Żuk został przekazany do OSP w Trzcinie. Obecnie jednostka w Kuligach liczy 36 druhów i druhen.


mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages