Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Święto Niepodległości w szkole w Boleszynie 

2016-11-16 14:07:41 (ost. akt: 2016-11-16 14:13:24)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Jak co roku tradycyjnie w Szkole Podstawowej w Boleszynie uroczyście świętowano kolejną rocznicę Narodowego Święta Niepodległości. 

Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani, zostali udekorowani kotylionami w barwach narodowych przygotowanych przez starszych uczniów pod kierunkiem pani Ewy Nowak. Później odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod kierunkiem pani Justyny Domżalskiej.

Przedstawiono najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny, recytowano wiersze oddające nastrój tamtych dni oraz radość z wolności. Przypomniano pieśni patriotyczne : „Rotę”, „Piechotę”, odśpiewano hymn państwowy. Później wszyscy uczniowie z nauczycielami i ks. proboszczem Piotrem Nowakiem przeszli do kościoła, aby tam wspólnie pomodlić się za bohaterów narodowych i za Ojczyznę.

Ksiądz kanonik przybliżył po raz kolejny zgromadzonym postać ks. Franciszka Boehma, który urodził się w Boleszynie. Za współpracę z Polakami jego rodzice zostali usunięci przez władze zaborcze z naszych ziem. Później już jako kapłan otwarcie sprzeciwiał się propagandzie hitlerowskich Niemiec, za co został umieszczony w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł. W kościele parafialnym w Boleszynie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona ks. Franciszkowi Boehmowi oraz urna z ziemią z obozu w Dachau, w którym zginęło wielu polskich księży patriotów. Uczniowie uczcili ich pamięć cichą modlitwą i zapalili symboliczne znicze.

SP BoleszynCzytaj e-wydanie
Podziel się  informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages