Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Święty Jan Nepomucen nad Welem będzie błogosławił kajakarzom

2016-05-19 14:17:09 (ost. akt: 2016-05-19 14:25:54)
Fragment figurki św Nepomucena podczas prac rzeźbiarskich

Fragment figurki św Nepomucena podczas prac rzeźbiarskich

Autor zdjęcia: Archiwum

Niecodzienna uroczystość będzie miała miejsce 21 maja w Trzcinie na rzeką Wel, w miejscu zwanym Filipowizną. Podczas mszy świętej w plenerze poświęcona będzie figurka św Jana Nepomucena.

Do niedawna w miejscu, gdzie teraz stanie postument z rzeźbą św. Jana Nepomucena stała figurka Matki Boskiej, ale według przekazów ustnych mieszkańców okolic, w zamierzchłych czasach, podobno miał tam być wizerunek św. Nepomucena.

Z inicjatywy grupy kajakarzy postument został wyremontowany, a w Warszatacie Terapii Zajęciowej w Nowym Mieście, spod dłuta Leszka Baciora, wyszła nowa figurka św. Jana Nepomucena z napisem „Pobłogosław Kajakarzom”, która będzie poświęcona 21 maja podczas mszy w Trzcinie o godz. 13.30.

Wojciech Perlik z Mierzyna i Mieczysław Rutkowski z Nowego Dworu, główni inicjatorzy przedsięwzięcia zapraszają na uroczystość, bowiem oprócz części religijnej na miejscu odbędzie się impreza integracyjna z grochówką, ogniskiem i blokiem gier, zabaw oraz konkursów — zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Zaplanowano również spływ kajakowy. Telefon do organizatora — 604 507 012.
Warto przy tym wspomnieć, że renowacji poddana też została dawna figura Matki Boskiej z Trzcina, która znajdzie godne miejsce do wyeksponowania. ul
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oj oj oj #1997442 | 178.43.*.* 22 maj 2016 03:47

  nawet tu są gierki pisowskie, wielcy katolicy, paranoja, choć miejsce urokliwe...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dziękuję - Chwała ludziom dobrej woli #1997264 | 83.6.*.* 21 maj 2016 16:55

  Wyjątkowo urokliwe miejsce, wręcz mistyczne, a ta msza, skromne rzeczowe kazanie proboszcza mroczeńskiego w oprawie muzycznej szumu nurtu rzeki Wel, coś niesamowitego. Piękny ołtarz z kajaka, podtrzymywany darami natury, skromny krzyż z wioseł. Wyjątkowa rzecz. Skromność i wielkie zaangażowanie niemal niewidocznych organizatorów, wszystko dopięte na ostatni guzik. Może to taki szczegół, ale nawet zadbano o wodę z rzeki do poświęcenia. Bez powitań oficjeli i różnych przydupasów. Poczęstunek bez kramów piwnych. Wymodlona pogoda. Dosłownie to jest to, nic dodać nic ująć. Aż się nie chce opuszczać tego miłego zakątka. Żadnych projektów za dziesiątki tysięcy, ustawianych przetargów. Po prostu chcieć znaczy móc, móc znaczy zrobić, nie oglądając się na nikogo. Co to znaczy, jak władza nie przeszkadza inicjatywom oddolnym.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jaka filipowizna ? #1996553 | 178.43.*.* 20 maj 2016 11:46

  Nigdy miejsce to nie nazywało się Flipowizną, od zamierzchłych czasów zawsze miejsce to nosiło nazwę Trzcin , Gut Rohrfeld w tym miejscu znajdował się majątek ziemski, z dość pokaźnym dworkiem , wozownią i parkiem w pobliżu z folwarku, wzdłuż alei tui wiodła droga do wysokiego przeprawy/mostu przez rzekę Wel. Bardzo fajne miejsce . Właścicielom gruntu proponował bym aby wykorzystali ten stan rzeczy i przeznaczyli fragment przylegającego gruntu na zorganizowanie pola namiotowego, jakiejś wiatki dla kajakarzy - może w współpracy z wójtem gminy. Takich miejsc naprawdę brakuje na trasie rzeki Wel. Pozdrawiam i zapraszam na imprezę. Fajnie ,że kolejna oddolna impreza ma swój finał. Pogoda wymodlona.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ratio #1996012 | 83.31.*.* 19 maj 2016 19:29

  Drzewiej stał tam posąg Światowida-bóstwo naszej rodzimej kultury prasłowiańskiej, ale przedstawiciele jedynej "słusznej religii" skutecznie z nim się rozprawili, wprowadzając znad Tybru kult relikwii oraz wątpliwych moralnie "świętych"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages