środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Badacze Wody z Zajączkowa w akcji

2016-03-21 16:09:26 (ost. akt: 2016-03-21 16:18:43)
Uczniowie z Zajączkowa podczas warsztatów

Uczniowie z Zajączkowa podczas warsztatów

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Szkoła Podstawowa w Zajączkowie (gmina Grodziczno) po raz drugi bierze udział w programie Badacz Wody. Placówkę oświatową odwiedził Krzysztof Puwalski.

Szkoła Podstawowa w Zajączkowie po raz drugi bierze udział w programie Badacz Wody, który opracowany został przez organizację Global Action Plan w Wielkiej Brytanii (GAP UK) i realizowany jest wspólnie w jedenastu krajach, a w Polsce przez Fundację GAP Polska. 
 
Misją programu Badacz Wody jest ratowanie zasobów wodnych naszej planety. Badacze wody mają możliwość przeprowadzania wspólnych działań związanych z ochroną wód na rzecz swoich szkół i lokalnych społeczności. Uczestnicy poprzez stronę internetową podejmują tzw. misje badawcze, pobierają materiały edukacyjne i realizują wyzwania. Każda misja ma parę etapów i zadań do wykonania.

Zespół Badaczy Wody ze szkoły w Zajączkowie realizuje misję Czysta woda. Na zaproszenie Doroty Nowińskiej, koordynatorki programu do szkoły przybył Krzysztof Puwalski, naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim, który poprowadził warsztaty. Towarzyszyła mu Dominika Witkowska, referent wydziału. 


Mali badacze zapoznani zostali się klasyfikacją wód pod względem ich czystości oraz z podstawowymi parametrami mierzonymi w celu określenia stopnia zanieczyszczenia wody i metodyką wykonywania pomiarów. Dokonali analizy właściwości fizykochemicznych wody pobranej z rzeki Wel, jeziora, bagna, ale wśród próbek znalazła się też woda deszczowa z beczki.
Następnie obejrzeli drobne bezkręgowce zamieszkujące wodne zbiorniki i nauczyli się je rozpoznawać.

Dzięki badaniom z użyciem mikroskopu odkryli mikroświat zwierzęcy, znajdujący się w kropli wody. Podczas zajęć mieli również  okazję samodzielnie przygotować preparaty do badania.
Na zakończenie pan Krzysztof przekazał zespołowi Badaczy Wody mini mikroskopy i zestawy edukacyjne – nauka o statyce.

Uczestnicy zajęć byli bardzo aktywni przez całe warsztaty, a potwierdzeniem tego, iż zajęcia były bardzo ciekawe, jest  chęć udziału w następnych warsztatach.
 
Badacze Wody nauczyli się, że wodę należy traktować jak przyjaciela – poznawać, szanować i chronić.

SP Zajączkowo
Uczniowie z Zajączkowa podczas warsztatów

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages