Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Uczniowie z Zajączkowa w międzynarodowym programie

2015-07-06 20:38:26 (ost. akt: 2015-07-06 21:09:46)
Podczas sportowych potyczek

Podczas sportowych potyczek

Autor zdjęcia: SP Zajączkowo

Szkoła Podstawowa w Zajączkowie uczestniczy w międzynarodowym programie Badacz Wody. Został on opracowany przez organizację Global Action Plan w Wielkiej Brytanii (GAP UK).

Program jest realizowany wspólnie w jedenastu krajach (Wielka Brytania, Włochy, Irlandia, Francja, Bermudy, Niemcy, Południowa Afryka, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, Polska). Jego misją jest ratowanie zasobów wodnych naszej planety. Badacze wody mieli możliwość przeprowadzenia wspólnych działań związanych z wodą na rzecz swoich szkół i lokalnych społeczności , wykonywania wyzwań związanych z oszczędzaniem wody, również tej ukrytej.

Na podsumowanie swoich działań uczniowie klasy V  Szkoły Podstawowej w Zajączkowie pod kierunkiem Doroty Nowińskiej zorganizowali Festiwal Wody - dużą imprezę dla całej społeczności lokalnej. Festiwal Wody odbywał się podczas Pikniku Rodzinnego, na którym podsumowano też Ogólnopolski Program Mały Mistrz.
 Celem imprezy było zwrócenie uwagi na fakt, iż woda jest bardzo cenna i należy ją oszczędzać.  Chociaż pogoda zawiodła, to społeczność lokalna spisała się na piątkę. Przyszło naprawdę dużo ludzi. Wszyscy uczniowie byli ubrani na niebiesko.

Na festiwal zaproszony został przedstawiciel Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego z Nowego Miasta Lubawskiego. Wszyscy chętni mogli uzyskać informacje na temat stosowania substancji chemicznych w rolnictwie i ich wpływu na wodę.
Zaproszono też przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim, którzy pokazywali jak badać wodę. Prezentowali narzędzia służące do pobierania wody z jeziora do badania. 

Ustawione były stanowiska, na których demonstrowano doświadczenia z wodą. Można było też obejrzeć pod mikroskopem organizmy żyjące w rzece. Wszyscy mogli poczęstować się pysznymi, bezmięsnymi kanapkami przygotowanymi przez rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wodna zamiana. Można było wymieniać się książkami, grami, maskotkami, a nawet odzieżą. Do wyprodukowania tych rzeczy zużywa się ogromne ilości wody, dlatego wymieniając się oszczędzamy wodę. 

Aby oszczędzać wodę będę ... Każdy uczestnik Festiwalu Wody mógł złożyć swoje przyrzeczenie, że będzie oszczędzał wodę. Podczas imprezy odbyła się Wodna Olimpiada Sportowa. Wszystkie konkurencje związane były z wodą. Drużyna składała się z rodzica i dziecka. Dodatkową atrakcją był mecz piłki nożnej ojcowie - synowie.


Podsumowując możemy stwierdzić, że nasze działania na pewno wyszły poza mury szkoły. Wiele osób uświadomiło sobie, że woda to nie tylko ta ciecz, która widzimy, ale "jest" w każdej rzeczy, której używamy.
SP Zajączkowo


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages