Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Strażacy u stóp Jasnogórskiej Pani

2015-05-05 10:49:54 (ost. akt: 2015-05-05 10:55:06)

Autor zdjęcia: ks. Henryk Rychert

Po raz siódmy na Jasną Górę przybyli strażacy z całej Polski. Pielgrzymka ta ma miejsce zawsze przed Dniem Strażaka, który jest obchodzonym 4 maja, w dniu św. Floriana, patrona tej grupy.

W tej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków biorą udział funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Organizowana jest ona co 5 lat.

Spotkanie to jest wielkim świętem strażaków z całego kraju. Pierwsza tak pielgrzymka miała miejsce jeszcze w okresie przedwojennym - 18 czerwca 1939 roku. Wtedy to odbył się I Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze, a zgromadzona ok. 15 tysięczna rzesza druhów strażaków ślubowała Matce Bożej Jasnogórskiej wierność służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Niestety to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa zostało wkrótce wstrzymane na wiele lat, najpierw przez okupację, a później przez wieloletni system komunistyczny.

Możliwość pielgrzymowania do stóp Jasnogórskiej Pani została ponownie przywrócona w 1991 roku. Natomiast tego roku podczas VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Strażaków na Jasną Górę udali się też członkowie OSP z gminy Grodziczno, by razem z innymi druhami straży pożarnej uczestniczyć w tej doniosłej uroczystości. Pod duchową opieką kapelana OSP ks. kanonika Henryka Rycherta, 95 osobowa grupa strażaków w przeważającej liczbie druhów OSP Grodziczno oraz innych jednostek z terenu parafii i ich przyjaciół oddała hołd Matce Bożej Jasnogórskiej. Strażacka brać uczestniczyła na jasnogórskim Szczycie w Eucharystii, której przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. strażaków abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański.

W wygłoszonej homilii Arcybiskup podziękował wszystkim strażakom za ich odważną i ofiarną służbę, a przede wszystkim za najpiękniejsze realizowanie przykazania miłości, którym jest pomoc drugiemu człowiekowi. Atmosfera tego ogólnopolskiego spotkania zapada w pamięci człowieka, bowiem jest to wielka radość wspólnego spotkania strażackiej rodziny, a przede wszystkim jest to wotum wdzięczność całego polskiego pożarnictwa za opiekę nad ich codzienną ofiarną służbą. Podczas tego radosnego święta nie mogło również zabraknąć zespołów artystycznych OSP i orkiestr dętych, których było około 150. Koncert orkiestr, podczas którego zaprezentowała się również Parafialno - Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Grodziczna pod batutą kapelmistrza Jarosława Titza, uczynił spotkanie bardziej radosnym i wzniosłym. Orkiestry tworzyły godną oprawę tego święta, a akompaniując śpiewom liturgicznym uczyniły Mszę świętą jeszcze bardziej uroczystą.

Anna Wielgoszyńska Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages