Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Rocznicowe uroczystości w Mrocznie

2015-04-18 13:19:42 (ost. akt: 2015-04-18 13:25:24)
Podczas spotkania przed szkołą w Mrocznie

Podczas spotkania przed szkołą w Mrocznie

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W Zespole Szkół w Mrocznie odbyły się obchody 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5 rocznicy Tragedii Smoleńskiej.

Dokładnie o godzinie 8.41 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mrocznie rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą koncelebrowali: proboszcz parafii Mroczno ksiądz kanonik Tadeusz Breza i ksiądz Jacek Koczorski. Na mszy obecni byli goście zaproszeni: wicestarosta powiatu nowomiejskiego pani Katarzyna Trzaskalska, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Jacek Drozdowski ,Wójt Gminy Grodziczno pan Tomasz Szczepański , ks. kanonik Kazimierz Kelpin, uczniowie, nauczyciele, dyrekcja Zespołu Szkół oraz mieszkańcy wsi. Zebrani w czasie mszy modlili się za ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej. Po mszy świętej w kościele został przedstawiony montaż słowno-muzyczny.

Po tej części uroczystości zebrani udali się przed Zespół Szkół w Mrocznie, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiarę zbrodni sowieckiej nadkomisarza policji państwowej Heliodora Gruszczyńskiego. Zaśpiewano hymn państwowy.

Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania dyrektor Krzysztof Klonowski skierował do gości, którzy swoja obecnością i wystąpieniami uświetnili tę patriotyczną uroczystość. Podziękował ks. proboszczowi Tadeuszowi Brezie i ks. Jackowi Koczorskiemu za odprawioną mszę św. Paniom Krystynie Salis i Joannie Dąbrowskiej za przygotowanie części artystycznej, pani Ewie Rutkowskiej za część liturgiczną, panu Bernardowi Ewertowskiemu za przygotowanie gazetki, panu Leszkowi Dąbrowskiemu za nagłośnienie części artystycznej w kościele. Nauczycielom, uczniom Zespołu Szkół za występ, powagę i zachowanie.

1 września 1939 roku atakiem Niemiec hitlerowskich na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. 17 września 1939 na mocy porozumień pomiędzy Niemcami a Rosją Radziecką wschodnie tereny II Rzeczypospolitej zostały zajęte przez Armię Czerwoną. Dla narodu polskiego rozpoczęła się długa noc okupacji niemieckiej i sowieckiej. Na zajętych terenach przez Rosjan zalazło się około 180 000 jeńców wojennych: szeregowych, podoficerów oraz wyższych stopniem żołnierzy wojska polskiego.

Władze radzieckie wyłoniły spośród nich około 22 000 oficerów służby zawodowej oraz pochodzących z rezerwy (naukowców, lekarzy, inżynierów, prawników, nauczycieli, urzędników państwowych, przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów), także funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza , Straży Granicznej i Służby Więziennej. Wszyscy ci oficerowie zostali umieszczeni w trzech obozach odosobnienia: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku . Ich przyszłe losy zależały od najwyższych władz Związku Radzieckiego i ich przywódcy Józefa Stalina.

22 marca 1940 roku wydali oni rozkaz o likwidacji czyli straceniu wszystkich polskich więźniów. Według badaczy powodem była chęć pozbawienia narodu polskiego warstwy przywódczej, elity intelektualnej, której przedstawicielami byli zamordowani oficerowie, by uniemożliwić odrodzenie polskiej państwowości. Od 3 kwietnia rozpoczęły się masowe egzekucje polskich elit w miejscach kaźni: Katyniu , Charkowie, Miednoje, Twerze, Kijowie, Mińsku i innych miejscach do dziś nie odkrytych. Na miejsca straceń ofiary były dowożone samochodami i tam pozbawiani życia strzałem w tył głowy. Jednym z nich był:
Heliodor Gruszczyński (1892-1940), komisarz Policji Państwowej

Syn Stanisława i Aleksandry z Dowgiałłów, ur. 20 lipca 1892 w Radziwiliszkach. W I wojnie światowej w armii rosyjskiej. Od 15 września 1917 w I Korpusie Polskim. W Wojsku Polskim od 7 listopada 1918 do 25 października 1921. Przyjmując go do Wojska zachowano mu stopień kapitana. Skierowano go do szkoły oficerskiej w Dęblinie. Następnie służył w baonach celnych i Wojskowej Straży Granicznej. W policji od 1 listopada 1923. Komisarzem Policji mianowany 1 lipca 1930. Od 17 lipca 1930 Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim.
Zamordowany strzałem w tył głowy przez Rosjan w 1940 w Twerze. Pośmiertnie mianowany na stopień nadkomisarza.

Odznaczony: Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.

Ku jego pamięci w kwietniu 2010 roku t.j. 5 lat temu został posadzony Dąb Pamięci w ramach programu Katyń-ocalić od zapomnienia, przed budynkiem Zespołu Szkół w Mrocznie.

Zbrodnia ta została odkryta w 1943 roku przez Niemców. Od tego 1943 roku rozpoczął się okres fałszowania i zatajania zbrodni katyńskiej, co jest określane przez historyków mianem kłamstwa katyńskiego. Przez cały okres powojenny nie można było w Polsce mówić o zbrodni katyńskiej, bo to mogło naruszyć dobre relacje ze Związkiem Radzieckim od którego byliśmy całkowicie zależni, a głoszących prawdę narazić na represje ze strony władz komunistycznych. Dopiero odzyskanie prze Polskę niepodległości w 1989 roku otworzyło drogę dla mówienia prawdy o zbrodni Katyńskiej. Symbolem zbrodni stał się Katyń koło Smoleńska, gdzie w miejscu straceń ustawione zostały tablice z nazwiskami wszystkich 22 000 ofiar reżimu sowieckiego. To tam w 70 rocznicę tej zbrodni tj. 10 kwietnia 2010 roku udali się samolotem TU 154 M najwyżsi przedstawiciele władz III Rzeczypospolitej, sejmu, senatu, dowódcy wojska polskiego, duchowni, przedstawiciele rodzin, politycy z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią. Dokładnie o godzinie 8.41 samolot runął na ziemię, z przyczyn do dzisiaj nie w pełni wyjaśnionych. W tej katastrofie zginęło 96 osób. Po raz kolejny Polska poniosła największą ofiarę, którą jest ludzkie życie.

ZS Mroczno

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages