środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Echa Nocy Świętojańskiej

2013-07-03 15:01:34 (ost. akt: 2013-07-03 15:14:30)
Podczas Palinocki w Zajączkowie występowały dzieci z miejscowej szkoły

Podczas Palinocki w Zajączkowie występowały dzieci z miejscowej szkoły

Autor zdjęcia: Arch. organizatorów

W powiecie nowomiejskim w wielu miejscach obchodzono uroczystości związane z Nocą Świętojańską. Prezentujemy relacje z Nowego Miasta Lubawskiego i Zajączkowa w gminie Grodziczno.

Palinocką nazwano obchody Nocy Świętojańskiej w Zajączkowie, która dobyła się na leśnej polanie w Jakubkowie nad rzeką Wel.

Na początku odczytane opowiadanie o obrzędach Nocy Świętojańskiej. Później wystąpiła grupa cyrkowa "Zajączki"— dzieci ze szkoły podstawowej w Zajączkowie przygotowały skecz o gwarze lubawskiej.

Był też taniec Świtezianek, występ zespołu "Amarylis", konkurs na najładniejszy wianek oraz puszczanie ich na wodzie, a także poszukiwanie kwiatu paproci.

Wszyscy mogli spróbować jazdy konno, a w międzyczasie mim i klaun zabawiali dzieci. Wszyscy wspólnie z bractwem rycerskim z Kurzentnika mogli pobiesiadować przy ognisku i posilić się tradycyjną, festynową strawą.

Całą imprezą zajmowało się Koło Gospodyń Wiejskich z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej z Zajaczkowa. Koordynatorem tego zadania była sołtys Maria Komoszyńska.Przy Zajeździe Nad Drwęcą odbyła się Noc Świętojańska zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Pogoda tej najkrótszej nocy w roku rozpieszczała miasto.

Organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji i zadbali o to, by tegoroczna Noc Kupały została zapamiętana na długo.

Imprezę poprowadziła Wioletta Tafel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, a pomiędzy konkursami, występami i pokazami artystycznymi gości zabawiał muzyk Tomasz Kołodziejski.

Widzowie zobaczyć mogli popisy artystyczne młodych tancerek z nowomiejskiego gimnazjum prowadzonych przez Annę Sapałę- Ponieważ, grup działających przy Miejskim Centrum Kultury- dziewcząt z Teatru Tańca, zarówno młodszych, ćwiczących pod okiem Agaty Nowickiej,których instruktorem jest Natalia Reszka oraz grupy cyrkowej KIWIDO Martyny Chełkowskiej.

Ciekawymi atrakcjami podczas słowiańskiego święta były również konkursy: na najpiękniejszy i najszybciej upleciony wianek, konkurs rozpoznawania ziół, a także konkurs na znalezienie kwiatu paproci.

W trakcie zabawy nie mogło zabraknąć „czegoś na ząb”. Uczestnicy mogli delektować się kapuśniakiem, kluskami z twarogiem i chlebem okraszonym smalcem z ogórkiem kiszonym.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Iwona #1133199 | 77.87.*.* 4 lip 2013 09:12

    Ja żadnej rewelacji nie widzę!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages