Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, JuliiZaszczep psa, bo
 czeka Cię mandat

2013-05-23 11:17:44 (ost. akt: 2013-05-23 11:25:24)
Lek. wet. Andrzej Brozdowski, pracownik Urzędu Gminy Tomasz Krystochowicz i mł. asp. Martyna Roch-Szkutnik sprawdzali, czy właściciele szczepią psy

Lek. wet. Andrzej Brozdowski, pracownik Urzędu Gminy Tomasz Krystochowicz i mł. asp. Martyna Roch-Szkutnik sprawdzali, czy właściciele szczepią psy

Autor zdjęcia: Kasia Ochocka

Jeśli ktoś myśli, że właściciele psów w Katlewie w gm. Grodziczno (w którym kilka lat temu doszło do tragedii) już nie pozwalają im na samotne spacery, grubo się myli. Okazuje się też, że nie wszystkie psy są szczepione przeciw wściekliźnie.Tydzień temu, w piątek, mł. asp. Martna Roch-Szkutnik, lekarz weterynarii Andrzej Brozdowski oraz Tomasz Krystochowicz z Urzędu Gminy w Grodzicznie wybrali się w teren, by sprawdzić, czy właściciele psów dopełniają obowiązku i co roku szczepią swoje pupile.


Na pierwszy ogień "poszła" wieś Katlewo. Podczas przedostatniej wizyty w tym miejscu kontrolerzy dali czas właścicielom psów na znalezienie zaświadczeń z ubiegłego roku dowodzących szczepienia czworonogów. Niemal wszyscy mieszkańcy odwiedzeni tydzień temu posiadali zaświadczenia. Jednak już przy pierwszym domu gościom przydarzyła się zabawna sytuacja...Znalazł się właściciel

Po nieogrodzonej posesji biegał mały psiak. Na pytanie o właściciela zwierzęcia, które skierowane było do kilku osób stojących przy wejściu do budynku, nikt nie odpowiedział. Jedni wzruszyli ramionami, inni patrzyli na siebie bezradnie, jeszcze inni starali się coś przekazać, niestety... bez rezultatów. Dopiero po kilku minutach okazało się, że pies właścicieli ma, i że są nimi osoby stojące przy wejściu wspomnianego domu. Być może kamizelki i policyjny mundur tak wpłynęły na rozmówców? Pies już nie musi czuć się bezpańskim. Szczepienie miał, więc nie pozostało nic innego, jak pouczyć właścicieli, by pilnowali zwierzaka.Perła, czy Nuka?

Kolejna zabawna sytuacja przydarzyła się kilkadziesiąt minut później w tej samej wsi u pewnego małżeństwa. Psa mieli jednego. Dokumentu na szczepienie nie znaleźli i nie byli pewni, czy w ubiegłym roku psiak był mu poddany. Ale jest na to metoda — Andrzej Brozdowski może to sprawdzić dzięki pomocy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Aby to zrobić, trzeba m.in. podać imię psa.

Jednak pojawił się mały problem, bo na znalezionych przez właścicielkę starych zaświadczeniach były trzy różne imiona, jakby trzech różnych psów. Szczepieni byli Perła, Nuka i Reksio. Właściciele stwierdzili, że pies, którego mają obecnie, to Perła, później mówili, że Nuka, później wrócili do Perły i przyznali, że na zaświadczeniu musi być pomylone imię i to nie Nuka, a Perła była kilka lat temu szczepiona. Prawdy nikt nie dojdzie, zatem temat się zakończył.

Jednak pies szczepiony nie był, ale z racji tego, że była to pierwsza wizyta kontrolerów w tym domu mł. asp. Martyna Roch-Szkutnik dała właścicielom tydzień czasu na zaszczepienie czworonoga, inaczej grozi im mandat.Z dokumentami

w delegację

Następną kontrolowaną wsią był Rynek. Tym razem kontroli dokonywali panowie, gdyż Martyna Roch-Szkutnik udała się na interwencję. Tu również nie obyło się bez przygód. Na jednym z gospodarstw były co najmniej trzy psy — nie udało się tego sprawdzić, gdyż były zamknięte.

Właścicielka twierdziła, że wszystkie były szczepione, ale zaświadczenia o tym ma jej mąż, który wyjechał... Nieco zdziwiony faktem, że takie dokumenty zabiera się w delegację lekarz weterynarii polecił sprawdzić tę informację, a w międzyczasie miała miejsce dalsza kontrola.

Kilkoro mieszkańców miało odpowiednie dokumenty, innych nie udało się zastać, a w jednym gospodarstwie okazało się, że pies szczepiony nie był. Informacje te zostały przekazane policji.

Zgodnie z obietnicą kontrolujący wrócili do właścicielki trzech psów, by poinformować ją, że (jak się okazało) jej psy szczepień nie miały. Niestety... kobieta nie otworzyła drzwi do swojego mieszkania, choć słychać było jej obecność w środku. O tym incydencie także została powiadomiona policja.Pamiętaj i szczep

Pamiętajmy, że warto szczepić swoje czworonogi, gdyż mandat za brak szczepienia jest o wiele wyższy, niż koszt tej czynności. Pamiętajmy, że nawet, jeśli pies nie jest chory, w razie nieszczęścia jego właściciel poniesie koszty obserwacji, jaką przymusowo musi przejść. Pamiętajmy jednak, że nie tylko pieniądze wchodzą tu w grę, ale życie i zdrowie ludzkie.

Katarzyna Ochocka
k.ochocka@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zeep #1096794 | 83.9.*.* 27 maj 2013 19:22

  Niech sprawdzą w każdej wiosce,szczepienie kosztuje,więc ludzie mając dwa lub trzy psy szczepią jednego i liczą że nic się nie stanie,wiem,że duże agresywne psy są niezaszczepione,może obniżyć opłatę lub dać rabat gdy ktoś ma więcej psów??Strach pomyśleć co będzie gdy wybuchnie epidemia wścieklizny......

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gluza #1095297 | 31.0.*.* 25 maj 2013 19:17

  A może redakcja napisała by coś o szczepieniach? Pamiętam, że weterynarz jeżdził po wioskach i po domach i szczepił, zawsze było gdzieś zawiadomione żeby można było wiedzieć... A teraz nie wiadomo czy do weterynarza czy czekać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gg. #1095002 | 164.127.*.* 25 maj 2013 13:11

   Wszedzie jest taka wsza nawet w urzedach, ale my mamy jeszcze gorsza wsze w Mszanowe.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mieszkaniec Gminy Grodziczno #1094844 | 164.127.*.* 25 maj 2013 08:47

   Uwarzajcie na tego obywatela Tomasza Kry to kawal drania to konfidet policyjy trzyma sie z tajniakami za co z mienia samochody chyba nie za pesje .

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ciekawy #1094771 | 178.56.*.* 25 maj 2013 00:00

   Ciekawa akcja, a może by tak sprawdzić czy Pan Wójt Grodziczno i inni pracownicy Urzędu szczepią swoje psy?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages